Kalkan Time from KTLN

Wednesday, May 23, 2018
08:07
Share on facebook

Kalkan Exchange Rates

Mid Rate FYI
Updated: 1 day ago
Buy GBP: 6.1500
Buy EUR: 5.3800
Buy USD: 4.5800
Yardan Jewellery
Updated: 9 hours ago
Buy GBP: 6.0000
Buy EUR: 5.2000
Buy USD: 4.3000

Your Comments

I prefer KTLN for Kalkan news, with no gossip. I think it is a really good source of info. Thankyou
JF (Email)

KTLN on Facebook

KTLN Statistics

We have 999 guests and
14 members online (1013),
24 members visted today.


Most users online
Friday 26th January 2018 11:41am
Guests:13567 Members:126 (13693)

Daily Usage
Wednesday 17th May 2017
Most Members in a Day:422


KTLN Membership
New Members in last 30 Days: 86
Total Members:11387

Banner

Çevre Dostu Kalkan: Tek kullanımlık plastiklerin geri dönüştürülmesi ve sayılarının azaltılması PDF Print E-mail
Tuesday, 23 January 2018

Eco Kalkan

Yeni bir yıla girdik ve Kalkan için 2018 çok iyi geçeceğe benziyor. Dün KTLN’de belirttiğimiz gibi, turizm açısından ileri sürülen olumsuz görüşler de yerini iyimserliğe bırakmış görünüyor

Bu iyimserliği benimseyen KTLN bu yıl zamanını ve enerjisini olumlu hale dönüştürmemiz gerektiğine inandığı bir olumnuzluğa adayacak.

Bu yıl çevre üzerinde yoğunlaşacağız. Bu konuda bu yıl KTLN’de bir çok yayın bulacaksınız ve Kalkan’da gerçekleştirmeyi amaçladığımız eylemlerde bizi destekleyeceğinizi umuyoruz. Eğer yardımcı olmak istiyorsanız lütfen okumaya devam edin.

İngilizce okumak için buraya tıklayın.  (To read this in Englısh click here)

Eğer bir Kalkan tutkunu iseniz, size burasının ne harika bir yer olduğunu anlatmamız gerekmiyor. Bu yörenin güzelliği ortada.  Öte yandan, olağanüstü doğal zenginliğe sahip bu bölgede çevreyi korumak adına yeterince çaba gösterilmiyor. Geri dönüşüm olanaklarına ilgi çok az ve tek kullanımlık plastiklerin aşırı kullanımı sıran bire olay gibi görülüyor.

Kalkan, olağanüstü doğası nedeniyle özel koruma alanı olarak belirlenmiş iki bölge arasında yer almakta – Patara kumsalı ve Kekova/Üçağız. Oysa plastik malzemenin aşırı kullanımı ve yetersiz geri dönüşüm sonucu bu alanlara verebileceğimiz zarar  neredeyse göz ardı ediliyor. Daha doğrusu, bu konuda endişeler dile getiriliyor olabilir ama bu endişeler davranışlarımıza nadiren yansıyor.

Aşağıda 2016’da Patara kumsalında yapılan bir temizlik çalışması görülüyor. Aşırı tüketilen plastik malzemeler önünde sonunda denize ulaşıyor.Bu sorun yalnızca Kalkan ve Kaş’a özgü, değil. Bu raporu incelediğinizde olayın boyutlarını göreceksiniz. Türkiye dünyada plastik atıkların denetimini en kötü uygulayan 20 ülke arasında yer alıyor.

Öte yandan, Türkiye’de çevre koruma alanında sorunlu bir kuruluş mevcut. Adı Türkçev. Bu kurum Türkiye’de daha olumlu işler yapmaya çalışıyor ve harika fikirlere sahip. Çabalarıyla ilgili bilgilere onların web sitesi’nden ulaşabilirsiniz.

Kalkan’daki eylemler
Şimdi asıl önemli noktaya geliyoruz. Kalkan’da bir fark yaratmak için neler yapabiliriz?

İşe öncelikle Kalkan’da çevre bilincine sahip ve çevre dostu olan kişilerin bulunduğunu kabul ederek başlamalıyız. Örneğin, yer yıl Kalkan’da umursamazlıkla denize atılan çöpleri toplamayı üstlenmiş olan dalgıçları ele alalım - aşağıdaki fotoğrafa bakınız. Ayrıca Patara kumsalında yürüyüş yapanlar da zaman zaman sahile vuran atıkları toplamaktalar - yukarıdaki resme bakın.

Underwater clean up

Burada Çevreci Kalkan (Eco Kalkan)  adında bir Facebook grubu da var. Eğer Facebook kullanıyorsanız bu guruba katılarak neden söz ettiklerini öğrenmenişzi öneririz.

Bu insanlar yöredeki çevreyi önemsiyor ve ve daha olumlu işler yapmaya çalışıyorlar. Ama “Eco Kalkan” kavramının daha geniş bir çevre tarafından benimsenmesi gerekiyor.  Dolayısıyla bizler  Kalkan’da bir fark yaratmak içinTürkçev ilkeleri doğrultusunda daha fazla kişinin bize katılmasını istiyoruz. Şöyle yardımcı olabilirsiniz.

2018 için Çevre Dostu girişimleri

Konuyu sosyal medya üzerinden paylaşmak iyi güzel (ve bunu destekliyoruz) ama fark yaratmak için bir şeyler yapmak gerekiyor.

Kalkan’da bu yıl KTLN ile geliştirmek istediğimiz üç girişim var—bunların ikisi bireylerle, üçüncüsü ise iş yerleri için. İş yerleriyle ilgili olanı bir başka raporda ele alacağız ama şimdi size bir bireyin diğer iki girişim ile nasıl bir fark yaratabileceğini açıklamak istiyoruz.

Girişim No. 1 – Kalkanda atık geri dönüşümü

Farkında olmayabilirsiniz ama Kalkan’!da geri dönüştürebilecek atıklar için toplama noktaları var. Bu raporu yayınladığımız tarihte kentte bu iş için belirlenmiş on bir nokta bulunuyordu. Aşağıdaki harita bunların yerlerini gösteriyor. Bunların çoğu  göztaşından yapılan ağ şeklinde kafeslerden oluşuyor ve üstlerinde atık geri dönüşümü için yerleştirildiklerini belirten bir yazı bulunuyor.

Aşağıda: Ocak 2018 itibarı ile – geri dönüşüm toplama noktaları

Geri dönüşüm toplama noktaları

Bu noktaların çoğunun geri dönüştürülecek geri dönüştürülecek ambalaj malzemelerinin yoğunlukta olduğu  süpermarketler yakınında bulunduğu görebilirsiniz. Öte yandan bunlardan hepimiz yararlanabiliriz.  Bu metal kafesler Belediye işçileri tarafından boşaltılıyor ama geri dönüşüm malzemeleri anlaşmalı bir şirket tarafından işleniyor. Bu kafesleri kullanmanızı ve çevrenizi bilgilendirerek daha fazla insanın bunlardan yararlanmasını sağlamanızı rica ediyoruz.

Tek yapmanız gereken evinizde (ya da kiraladığınız devre mülkte) geri dönüştürülebilen atıkları diğerlerinden ayırmak.Sonra da geri dönüştürülebilecek olanları en yakındaki toplama noktasına götürmek. Bunları lütfen Belediye tarafından boşaltılan çöp bidonlarına atmayınız. 

Bazı kafeslerin üzerinde Anka (Yalı) süpermarketin karşısındaki gibi ibareler buluyor.

Collection point for recyclable rubbish

Aşağıda: Kalamar Yolundaki. Sağlık Merkezinin karşısındaki kafeste olduğu gibi, bazılarının üzerinde herhangi bir işaret yok.  Toplayıcı şirketten tüm kafesleri işaretlemelerini istedik.

Collection point for recyclable rubbish

Geri dönüştürülebilen malzemeler şunlardır:

 • Kağıt ve mukavva/karton
 • Plastik (her tür)
 • Cam (tercihan kırık olmayan)
 • Metal (konserve kutuları vs.)

Recycling blue boxGeri dönüştürülebilir atıkları kendi içlerinde ayrıştırmanız gerekmiyor. Bu iş toplatycı şirket tarafından yapılıyor. Atıkları elden geldiğince yiyecek kalıntılarından arındırarak mümkün olduğu kadar temiz duruma getirin. Bunun iki nedeni var. birincisi bunları biriktirdiğiniz yerde kötü kokular oluşması engellemek ve ikinci olarak da çöpleri elleriyle ayrıştıran işçilere yardımcı olmak.

Ayrıca  Efes ve Tuborg  bira şişelerinin mağazalara iade edilerek depozitonun geri alınabileceğini de unutmayın (halen bu depozito şişe başına 15 kuruştur). Ya da buı şişeleri Belediyenin çöp bidonlarının yanına bırakarak Belediye işçilerinin birkaç lira kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Evler, dükkanlar ve bürolar için toplama kutuları
Geri dönüşümsel atıkların bulunduğu kafesleri boşaltan şirket evler, dükkanlar ya da bürolar için mavi kutular sağlıyor. Lütfen soldaki resme bakınız. Bunlar geri dönüştürülmüş plastikten imal edilmiş olup ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. 

Evde geri dönüşümsel atıkları biriktirmeniz için bu kutulara ihtiyacınız duymayabilirsiniz  ama bunlar son derece kullanışlı olup ev atıklarının ayrıştırılması gereğinin görsel uyarısı mahiyetindedir. Eğer evinizi kiraya vermişseniz bu kutular kiracılarınıza Kalkan’da atıkların geri dönüşüme tabi tutulduğunu anımsatacaktır.

Dilerseniz bu kutuyu temiz tutmak için içine battal boy bir mavi çöp torbası koyabilirsiniz – sonra da biriktirdiğiniz atıkları torbası ile birlikte kafese atabilirsiniz. Mavi çöp torbaları da geni dönüştürülmüş plastikten imal edilmektedir.

Recyclable wasteBu atıklar ne oluyor?
Bazılarınız toplanan kağıt, mukavva, plastik, cam ve metal atıkların ne olduğunu sorgulayabilir.  Kalkan’da daha önce atıkların geri dönüşümüyle ilgili girişimler başarısız olduğu düşünülürse bu soru son derece akla yakın

Biz süreci izlemeye aldık ve Antalya’ya giderek atıkların nasıl bir işleme tabi tutulduğunu inceledik. Eğer bu konudaki raporumuzu okumak isterseniz aşağıdaki bağlantıyı tıklayın: Kalkan’da atıkların toplanması ve geri dönüşümü – nasıl gerçekleşiyor. En önemlisi, halen uygulanan toplama sisteminin işlevsel olduğuna inanıyoruz, bu yüzden geri dönüşüm malzemelerini bunun işe yaradığını düşünerek ayrıştırabilirsiniz.

Dolayısıyla, ister Kalkan’da yerleşik olarak yaşayın, ister tatil için  gelmiş olun, atıklarınızın geri dönüşümü için gerekeni yapmanızı diliyoruz. Böyle bir fark yaratmış olacaksınız. Tatile geldiğinizde kaldığınız yerde mavi bir geri dönüşüm kutusu bulunmuyorsa tesis sahibinden bunu sağlamasını isteyiniz.

Konakladığlınız villa ya da apartta bu mavi kutulardan birini edinmek isterseniz onu kentteki Blue Turtle Cafe and Bar’dan temin edebilirsiniz Ya da daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın:  Blue Box for Recycling (Geri Dönüşüm İçin Mavi Kutu)

Girişim No. 2 – Tek kullanımlık plastiklere HAYIR deyin

Bu çok basit gibi görünebilir ama çok önemli.

Tahminimize göre Kalkan ve çevresinde yaklaşık 140 bar, kafe ve restoran bulunuyor. Bu kadar çok sayıda ve kaliteli seçeneğimiz bulunduğu için şanslıyız. KTLN anketlerinde yüzde 98’iniz bunlardan memnun ya da çok memnun kaldığınızı belirtmektesiniz.

Öte yandan bu kuruluşlar ister istemez çevremize büyük zarar veren su şişeleri, pipetler, karıştırıcılar ve hatta ıslak peçeteler gibi bir sürü tek kullanımlık plastik malzemelerin kaynağı olmaktalar. Bu plastik atıkların büyük bir kısmı ya denize karışıyor ya da kırsal kesimimizi kirletiyorlar.

Asıl üzücü olan aslında bunlara ihtiyacımız bulunmaması. Bunlardan hoşlanabilir ya da onları kullanmak isteyebiliriz ama onlara ihtiyacımız yok. Bu yüzden bu yıl hepinizin tek kullanımlık plastiklerin kullanılmasına HAYIR demenizi rica ediyoruz. 

 1. 1 Bir içecek sipariş ettiğinizde lütfen garsona “Pipet ve karıştırıcı istemiyorum” deyin. Bazı işyerleri kağıt pipet ya da bambudan yapılmış tekrar kullanıbilen bambu ya da paslanmaz kamış verebilir—bunlar plastik pipetlerden daha yararlıdır ama pek de gerekli değildir. BBC Haber online’daki haberi ya da Facebok kullanıyorsanız  Strawless in Seattle (Pipetsiz Seattle) isimli videoyu izleyin. Bir de The Final Straw Cornwall (Cornwall’daki Son Pipet) programını tıklayın.
 2. Su sipariş ederken cam şişe istediğinizi belirtin. Çoğu işyerinde su genellikle cam su bardaklarında verilir. Cam bardaklar her yerde bulunur ve çevre için daha
  yararlıdır. Bunu ısrarla isteyin. Bu size birkaç kuruş daha pahalıya mal olabilir ama tatil bütçenizi  sarsmayacaktır.
 3. Islak mendil kullanmayın. Ellerinizi su ve sabun ile yıkayın. Islak mendiller her şeyden önce ticari bir üründür ve kesinlikle çevre dostu değildir.
 4. Hazır yemek satın alırken yiyeceğin plastik kaplarda verilmesine karşı çıkın.  Pizzalar kutu içinde teslim edilebilir - tercihan üstü parlak plastik bir madde ile kaplanmamış olan kutularda.

Ve işte alışveriş yaparken dikkate edeceğiniz iki husus daha:

 1. 1 Bir mağaza ya da markete alışverişe giderken yanınıza kendi alışveriş torbanızı alın ve size verilen plastik torbaları kullanmayın. Bu yıl Türkiye’deki süpermarketler plastik torbalar için kasada az bir miktar para tahsil etmek zorunda ama anlaşılan bu uygulamaya 2019 yılında geçilecek. Önceden küçük bir önlem alarak kendi alışveriş torbanızı kullanabilirsiniz. Migros “ömür boyu kullanılacak çantaları” 3 liradan daha düşük bir fiyata satıyor. Muhtemelen diğer süpermarketler de aynı  uygulamayı benimseyecekler.
 2. Lütfen küçük plastik şişelerdeki suları satın almayın.  Su cam şişelerde de satılmaktadır. Evde tüketeceğiniz su için büyük 19 litrelik damacanalardan yararlanabilirsiniz; bunlar plastikten yapılkm ış olmasına karşın birkaç kez kullanılabilir.

Aşağıda: Migros’un tekrar kullanılabilir torbası - bu eskidiğinde biyolojil olarak.  Çözümlenmektedir.

Reusable shopping bags

Lütfen sadece HAYIR deyin
Özetlersek, tek kullanımlık tüm plastik maddelere HAYIR deyin. Restoranlar ve kafeler müşterinin bunları istediğine inanarak bu malzemeleri sunuyorlar ama daha önce belirttiğimiz gibi, aslında bunların hiçbirine ihtiyacınız yok. Bunlar çevresel bir felaketi simgeliyor ve kullanımlarından kaynaklanan kirliliğin kesinlikle önüne geçilemiyor.

 HAYIR HAYIRHAYIR HAYIR
HAYIR
HAYIR
 HAYIRHAYIR

Images above courtesy of Raw Foundation.

Eco Kalkan

Adım adım
Çevreyi korumak ve iyileştirmek muazzam bir sorun ve bizler gerçekçiyiz. Kalkan küçük bir yer ve buradaki herhangi bir etkimiz daha büyük gelişmelerinin minicik bir parçası.

Başkaları yeterince çaba göstermiyorsa buy bizim bir şey yapmamıza engel oluşturamaz. Yerel bazda gene de etkili ola bilirsiniz. Bizler özel koruma alanları olan Patara kumsalı ve Kekova/Üçağız bölgeleri arasında Akdeniz kıyısında yaşıyoruz, dolayısıyla bu tek başına daha doğru davranmamızı sağlamalı.

Bu değişim bir gecede gerçekleşmeyecek ama ilerleme kaydetmemizin tek yolu elimizden geleni yapmamız. Kalkan’ı birçok nedenle sevebiliriz ama burasının mükemmel bir çevre dostu olarak tanınmasına katkıda bulunalım.

Harekete geçersek adım adım bir fark yaratabiliriz. 2018’i bir eylem yılına dönüştürelim.

Bu konuda başka görüşleriniz varsa ve çevreyi korumak ve güzelleştirmek için yapılması gerekenlerle ilgili fikirleriniz varsa, bunları öğrenmek bizi mutlu edecektir.

Bizimle şu bağlantıyı tıklayarak ilişki kurabilirsiniz: Contact KTLN 

 

Kalkan Turkish Local News - your window on Kalkan Turkey.

Bağımsız.  Kapsamlı.  Güvenilir.


Katie-Ellen

Love KTLN. Love Kalkan.

Like us on Facebook    KTLN You Tube Videos

 

Last Updated on Thursday, 25 January 2018