Kalkan Time from KTLN

Tuesday, May 22, 2018
08:48
Share on facebook

Kalkan Exchange Rates

Mid Rate FYI
Updated: 14 hours ago
Buy GBP: 6.1500
Buy EUR: 5.3800
Buy USD: 4.5800
Yardan Jewellery
Updated: 5 days ago
Buy GBP: 5.8000
Buy EUR: 5.0000
Buy USD: 4.2000

Your Comments

Love reading the regular news and informative articles, keeps us updated.
GM (Email)

KTLN on Facebook

KTLN Statistics

We have 229 guests and
23 members online (252),
39 members visted today.


Most users online
Friday 26th January 2018 11:41am
Guests:13567 Members:126 (13693)

Daily Usage
Wednesday 17th May 2017
Most Members in a Day:422


KTLN Membership
New Members in last 30 Days: 83
Total Members:11384

Banner

Kalkan’da çöp toplama ve geri dönüşüm – nasıl yapılır PDF Print E-mail
Tuesday, 23 January 2018

Processing recyclable rubbish

KTLN kısa süre önce size bu yıl Kalkan’da başlatılan çevresel girişimlerden söz etmişti. Çevre Dostu Kalkan: Tek kullanımlık plastiklerin geri dönüştürülmesi ve sayılarının azaltılması.  Herkesin bu alanda bize katılmasını ve katkıda bulunmasını istiyoruz. Lütfen bize katılın.

Bu girişimlerden biri ev atıklarınızın ayrıştırılarak kentteki geni dönüşüm noktalarına götürülmesidir.

Bu raporda size bu sistemin nasıl çalıştığını ve toplama noktalarına götürdüğünüz geri dönüşümsel atıkların nasıl bir işlem gördüğünü açıklayacağız. Sizi temin ederiz ki bu işlem bir fark yaratacaktır.

İngilizce okumak için buraya tıklayın.  (To read this in Englısh click here) 

Belediye ile yapılan anlaşma
2017 yılında Kaş Belediyesi, Antalya’da geri dönüşümsel atıkları toplayan Seka Anbalaj Geri Dönüşüm Ltd.Şti. ile bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma 2020 yılına kadar geçerli olacak. 

Şirketin Kaş, Kınık ve Yeşilköy’de tüm Kaş yöresindeki geri dönüşümsel atıkları toplayan üç kamyonu var. Bu kamyonlar atıkları toplayıp ayrıştırıyorlar ama geri dönüşüme tabi tutmuyorlar; bununla beraber bu zincirin en önemli ilk noktasını oluşturuyorlar.

Şirket Kalkan’da geri dönüşümsel  atıkların toplanması için belli noktalara metal kafesler yerleştirdi.  Bu kafesler düzenli olarak boşaltılmakta - boşaltma dönemleri mevsimlere ve kafeslerin dolma süreleriyle belirleniyor.

Bu raporun yayınlandığı tarihte bu kafesler kentin on bir noktasına yerleşmiş durumdaydı. Aşağıdaki haritada bunların nerelerde bulunduğunu görebilirsiniz.

Recycling collection points

Halihazırda toplama noktalarının yetersiz olduğu kanısıyla daha fazla sayıda yer belirlenmesini sağlamak amacıyla şirketle görüşmeler yapmaktayız. Ayrıca Gelemiş (Patara) çevresinin de kapsam alanına alınması konusu üzerinde  durmaktayız.

Bir önceki Çevre Dostu Kalkan: Tek kullanımlık plastiklerin geri dönüştürülmesi ve sayılarının azaltılması isimli raporumuzda nelerin geri dönüşüme tabi tutulacağı ve toplama noktalarından nasıl yararlanılabileceği konuları üzerinde durmuştuk. Öte yandan teslim ettiğimiz atıklarla ilgili daha sonra ne gibi bir işlem yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmak istedik ve bu amaçla Antalya’ya gittik

Recycling collection pointGeri dönüşümsel atıklara ne oluyor?
En baştan başlayalım. Evdeki atıklarınızdan geri dönüşümsel olanlarını (karton, kağıt, plastik, cam ve metal) diğerlerinden ayırıyorsunuz.

Burada dikkat edilecek husus geri dönüşüm malzemelerini farklı kategorilere ayırmak zorunda olmayışınız Karton, kağıt, plastik, cam ve konserve kutularını tek bir plastik torbaya koyarak toplama noktalarına götürebilirsiniz. (Plastik torba da geri dönüşüme uğrayacaktır.)

Soldaki resimde Anka (Yalı) süpermarketin karşısındaki toplama noktası görülüyor.

Kamyon atıkları toplamaya geldiğinde görevliler ellerini kullanarak farklı türlerin ilk ayrışımını yapıyorlar.

Sonra bunlar Kınık’taki depoya götürülüyor ve orada diğer yörelerden gelen atıklarla bir araya toplanıyor. Buradan da Antalya’nın Kepez bölgesindeki işlem merkezine naklediliyor.

Antalya’daki ayrışım
Bu merkez diğer iş yerlerinin de bulunduğu bir sanayi bölgesinin ortasında bulunuyor. Burası son derece faal bir bölge—yapılan işlerin bir kısmı oldukça kirletici - bu yüzden takım elbise ile gidilecek bir yer değil. Burada geri dönüşüm malzemelerinin toplanmasını ve işlenmesini gerçekleştiren en az yarım düzine birimle karşılaştık.

Burada insanların ellerini kullanarak atıkları farklı kategorilere ayırmalarını izledik.  Aletlerin çok az kullanıldığı bu işlem gerçekten çaba gerektiriyor.

Processing recyclable rubbish

Atıklar ayrıştırıldıktan sonra ağır araçlarla devasa bir işleme makinesinin önüne taşınıyor.

Processing recyclable rubbish

Plastik ya da karton/kağıt yığınları bir taşıma kayışına yüklenerek makineye atılıyor ve burada ezilerek balyalar haline getiriliyor.

Processing recyclable rubbish

Ziyaret ettiğimiz atık toplama şirketinin işlediği atıkların yaklaşık yüzde 50’sini karton/kağıt oluşturuyor - bunların çoğu mağazalardan ve süpermarketlerden geliyor. Yaklaşık %45’i plastik - çoğunlukla şişe; %4’ü cam ve sadece %1’ı metalden oluşuyor.

Processing recyclable rubbish

Balyalar daha sonra onları İstanbul, Ankara ya da Gaziantep’teki geri dönüşüm merkezlerine götürecek kamyonları beklemek üzere bir kenara yığılıyor.

Processing recyclable rubbish

Antalya’daki geri dönüşüm
İlginç olan, geri dönüşümün bir kısmının Antalya’da gerçekleştiriliyor olması. Plastik torbaların diğer plastik atıklardan nasıl ayrıştırıldıklarını gözlemledik. Burada yapılan şu: Torbalardan renksiz olanlar bir kenara ayrılıyor ve renkli olanlar farklı bir geri dönüşüm işlemine tabı tutuluyor.

Processing recyclable rubbish

Kepez yakınındaki bir sanayi tesisine götürülen renkli plastik torbaların küçük parçalara ayrılmasını izledik.

Processing recyclable rubbish

Daha sonra bunlar bir başka işletmeye götürülerek küçük gri parçalara dönüştürülüyor.

Processing recyclable rubbish

Daha sonra Kepez’de bu parçaları plastik boru yapımında kullanan bir başka sanayi tesisine götürüldük.

Processing recyclable rubbish

Parçacıklar bir makineye yükleniyor. Aygırın tepesindeki ısı kaynağı plastikleri yumuşayıncaya ve bir boru biçimi verilmesini sağlayıncaya kadar ısıtıyor. Sonra boru  ileriye itiliyor, soğutuluyor ve aygıtın ucundan dışarı atılarak bir plastik boru sarmalına dönüştürülüyor. Bu borular genellikle tarım sektöründe kullanılıyor.

Processing recyclable rubbish

Processing recyclable rubbish

Bu, plastiğin nasıl başarılı bir şekilde geri dönüştürülebildiğini ve çevremizi kirletip yaban hayatına zarar verecek yerde bir gereksinimimizi nasıl karşılayabildiğini açıkça ortaya koymakta.

Ekonomi ve karbon ayak izleri
Geri dönüşüm oldukça karmaşık bir süreç. KTLN Türkiye’deki tüm geri dönüşüm işlemlerini ayrıntılı olarak inceleme olanağına sahip değil. Ayrıca bu sürecin ekonomik yönü hakkında da yorum yapamayız—ayrıştırma ve atıkların nakliyesi ile ilgili giderler göz önüne alındığında başa baş kalınıp kalınmadığından da emin değiliz.  Gene de bu işe para yatırmaya değer.  Ayrıca atıkların nakliyesi ve geri dönüşümünden kaynaklanan karbon ayak izleri sorunu da var - bunun değerlendirmesini başkalarına bırakmak zorundayız. 

Bununla beraber, plastik, karton ve diğer tek kullanımlık tüketim mallarını daha az kullanmamız gerektiğini biliyoruz. Kullandıklarımızı da atarken daha sorumlu davranmalı ve bir yerlerde birikmesine ya da çevremizi kirletmesine meydan vermemeliyiz. Sonuç olarak, sırf bu nedenlerden dolayı geri dönüşüm en doğru yol gibi görünüyor. Mükemmel bir çözüm olmayabilir ama bir yerden başlamamız gerekiyor. Hiçbir şey yapmamak pek de çekici bir seçenek değil.

Çevre için eylem
Bu konuya bu kadar eğilmemizin nedeni, geri dönüşümsel atıklarımızı ayrıştırıp  teslim etmemizin bir fark yaratacağını bilmemizdir.

Kalkan’da artıkları geri dönüştürme girişimlerinin başarısına karşın bazı kişilerin bu konuda kuşkuları var. Bunu anlayabiliyoruz. Her ne kadar geri dönüştürülebilir atıkların tabi tutulduğu işlemleri sonuna kadar izleyememiş olsak da gördüklerimiz bu çabaların gerçekten işe yaradığına inanmamızı sağladı. 

Daha önceki Çevre Dostu Kalkan: Tek kullanımlık plastiklerin geri dönüştürülmesi ve sayılarının azaltılması isimli raporumuzu okumadınızsa bir göz atmanızı öneriyor ve Kalkan’da atıklarınızı geri dönüştürmenizi rica ediyoruz.  

Harekete geçersek adım adım bir fark yarabiliriz. 2018’i bir eylem yılına dönüştürelim.

 

Kalkan Turkish Local News - your window on Kalkan Turkey.

Bağımsız.  Kapsamlı.  Güvenilir.


Katie-Ellen

Love KTLN. Love Kalkan.

Like us on Facebook    KTLN You Tube Videos

 

 

Last Updated on Tuesday, 23 January 2018